Krzywy kręgosłup, co robić?

Skrzywienie kręgosłupa to trudne schorzenie. Często ujawnia się w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Kręgosłup wygięty w literę s nikomu urody nie doda, lecz na pewno ją odbierze. Rodzina zastanawia się jak leczyć młodą osobę z krzywym kręgosłupem. Na pewno niezbędne będą odwiedziny u ortopedy, który zadba o wyprostowanie krzywego rusztowania ludzkiego ciała. Gdy gimnastyka i drobne działania nie pomogą to konieczna będzie operacja kręgosłupa. Jest to zabieg trudny i inwazyjny, lecz czasem naprawdę konieczny. Nikt nie chce mieć krzywego, wadliwego kręgosłupa. Poza tym krzywy kręgosłup to problem estetyczny oraz zdrowotny – kręgosłup oznacza ból i zmęczenie, cierpienie i pogłębiające się problemy zdrowotne. Dolegliwości narastają, nastolatka lub nastolatek cierpi, a rodzina boi się, że będzie jeszcze gorzej.
Najpierw należy odwiedzić lekarza rodzinnego, który powie czy to jest skolioza czy kifoza, podpowie najlepsze leczeie i skieruje dziecko lub młodego człowieka do ortopedy. Nie wszystkie zabiegi będą zalecane młodej osobie, niektóre mogą być drogie, dlatego ortopeda zaleci najlepsze postępowanie.
Lekarz ortopeda podpowie jakie leczenie będzie dobre, w jakim wieku i za ile. Niektóre zabiegi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, za inne płacić muszą płacić rodzice i tutaj zaczynają się problemy. Nie ma jednak tego złego, co na dobre nie wyjdzie, nie należy martwić się na zapas, lecz rozmawiać z ortopedą i poprosić o jego zalecenia.
Skolioza to nie wyrok, lecz schorzenie takie, jak każde inne.