Jak radzić sobie z popękanym naczynkami na nosie?

Popękane naczynka na nosie, to problem natury estetycznej, który dotyka osób w różnym wieku i obu płci. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest podłoże genetyczne. Nie należy problemu bagatelizować i ukrywać pod tuszującym pudrem. Popękane naczynka, to problem estetyczny, który może przemienić się w trądzik różowaty, który leczy się nawet latami.

Kogo dotyczy problem?

Popękane naczynka mogą być problemem każdego rodzaju skóry, ale najczęściej predyspozycje do niego mają osoby o cerze delikatnej, cienkiej i wrażliwej.

Nie tylko genetyka jest przyczyną pękania naczynek na nosie

Podłoże genetyczne jest odpowiedzialne za tę przypadłość aż w 80 procentach. Popękane naczynka pojawiają się też u osób, które mają wrażliwą cerę, a także problemy z hormonami, krążeniem i z ciśnieniem. Zmiany na nosie zauważyć można najczęściej zimą i latem, gdy na cerę zaczynają działać takie czynniki, jak wiatr, mróz, czy słońce. Korzystanie z solarium i sauny także prowadzi do pojawiających się zmian na nosie. Sprawiają, że kruche i cienkie naczynka poszerzają się lub pękają.

Profilaktyka jest lekiem na całe zło

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Sprawdza się to i w tym przypadku. Osoby ze skłonnościami do pękania naczynek na nosie powinny unikać ostrego słońca, wiatru, wahań temperatur. Warto zrezygnować z opalania się w solarium, a także nie należy korzystać z sauny. Odpowiednie kosmetyki do cery wrażliwej, najlepiej naturalne, np. weleda są oczywiście wskazane. Mówiąc o kosmetykach pielęgnujących, to warto zastosować delikatny peeling do cery wrażliwej. Oczyści on skórę i pomoże wchłonąć cerze składniki produktów, które uszczelniają naczynka. Nie można zapomnieć o stosowaniu odpowiedniego kremu. Będzie on stanowił skuteczną barierę przeciw czynnikom zewnętrznym takim jak wiatr, czy mróz. Odpowiednia pielęgnacja cery i unikanie sytuacji, w których dochodzi do pękania naczynek, to nie wszystko. Istotna jest również dieta bogata w witaminę C i rutynę. Witamina C przyczynia się do tworzenia się w skórze kolagenu, który jest odpowiedzialny za mocną, sprężystą i elastyczną skórę. Rutyna także ma zbawienne działanie. Zmniejsza kruchość naczyń i uszczelnia w taki sposób, że obkurczają się i nie pękają.

Czy można się pozbyć problemu za pomocą kosmetyków?

To pytanie zadaje wiele osób i niestety nie można odpowiedzieć na nie jednoznacznie. Tak naprawdę krem nie jest wystarczającym produktem w walce z popękanymi naczynkami. Krem, czy inne kosmetyki do cery wrażliwej są w stanie poradzić sobie z początkową fazą rozszerzania się naczyń krwionośnych, kiedy to na nosie jest zauważalne zaczerwienienie, tzw. rumień. Oznacza on, że naczynka zaczną wkrótce pękać. Najbardziej skuteczną metodą w walce z popękanymi naczynkami jest nowoczesny zabieg laserowy, dzięki któremu usuwa się popękane naczynka w różnych partiach skóry. Zabiegi laserowe są bezpieczne i cieszą się coraz większa popularnością, bo ich skuteczność potwierdza wielu zadowolonych pacjentów.